Szkoła Podstawowa Specjalna im. Juliana Tuwima w Stargardzie

PROJEKT "OD NASIONA DO ROŚLINY"

7 marca w naszej szkole rozpoczęła się realizacja projektu "Od nasiona do rośliny". Projekt został uroczyście otwarty przez panie dyrektorki: Ewę Ściesińską i Beatę Wojtysiak. Ideą projektu jest obserwacja nasion oraz procesów przyrodniczych zachodzących po wysianiu, szczególnie etapu kiełkowania.  Do udziału w projekcie zgłosiło się 19 klas. Zanim uczniowie przystąpili do wysiewu nasion, dowiedzieli się, czego potrzeba roślinom do rozwoju, poznawali etapy rozwoju wybranych gatunków roślin, obserwowali różne nasiona. Uczyli się też odróżniać rośliny nagonasienne od okrytonasiennych oraz poznawali sposoby ich rozprzestrzeniania. Brali udział w tematycznych zajęciach: aktywizujących, plastycznych, muzycznych, kodowania oraz ruchowych. Mogli doświadczalnie sprawdzić na czym polega efekt kapilarny w transporcie wody w roślinach. Do wysiewania nasion uczniowie otrzymali tacki i plastikowe opakowania po produktach spożywczych, w myśl idei ,,zero waste” wprowadzającej do życia codziennego ograniczenie ilości odpadów. Po wysianiu nasion uczestnicy zajęć będą systematycznie obserwować etapy rozwoju wysianych roślin kwiatowych oraz je fotografować. Mamy nadzieję, że z nasionek wyrosną piękne rośliny. Spotkamy się wtedy w ogrodzie szkolnym przy sadzeniu młodych siewek do gruntu. https://zsspec.stargard.pl/pl/fotogaleria/projekt-od-nasiona-do-ro%C5%9Bliny