Szkoła Podstawowa Specjalna im. Juliana Tuwima w Stargardzie

PODRÓŻE W SIECI - ESTONIA

W piątek, 29 kwietnia, uczniowie ZG oraz ZN wyruszyli kolejny raz w swoją wirtualną podróż. Tym razem celem wyprawy była Estonia. Już podczas przygotowań do naszej podróży okazało się, że jest to kraj, o którym niewiele wiemy. Tym bardziej ta wyprawa stała się ekscytująca. Wśród wielu ciekawostek, które poznaliśmy podczas prezentacji na temat Estonii dowiedzieliśmy się, że położona jest ona w północno-wschodniej części Europy i podobnie jak Polska leży nad Morzem Bałtyckim. Graniczy z Rosją, Łotwą i Finlandią. Mieszkańcy Estonii mówią w języku estońskim,  ale również rosyjskim i fińskim. Stolicą jest miasto Tallin. Estonia słynie z wielu jezior i rzek oraz przepięknych krajobrazów. Kuchnia estońska bazuje głównie na wieprzowinie, rybach, warzywach, ziemniakach i produktach mlecznych. Wśród typowych estońskich dań warto wymienić: silgusoust (śledź bałtycki z dodatkiem śmietany i boczku), mulgikapsad (potrawa z kapusty kiszonej, kaszy jęczmiennej, boczku, ziemniaków i cebuli), kaszanka z dodatkiem kapusty oraz ziemniaków. Natomiast najbardziej popularne desery to ciasto rabarbarowe, kisiel i kama (kasza zmieszana z kwaśnym mlekiem). My tym razem wspólnie przygotowaliśmy  drożdżowy  wieniec cynamonowy tzw. kringel. Podczas dzisiejszych zajęć nie mogło też zabraknąć pełnego emocji quizu, utrwalającego poznane przez nas wiadomości. Kolejna podróż za nami. Estonia okazała się niesamowicie interesującym państwem, które warto byłoby zwiedzić. Kto wie może kiedyś…Tymczasem już dziś czekamy na kolejną propozycję podróży. Ahoj przygodo!