Szkoła Podstawowa Specjalna im. Juliana Tuwima w Stargardzie

MAGICZNA MOC ZIÓŁ

W kwietniu i maju klasy 6 i 7 realizowały projekt "Magia ziół”. W jego ramach  podejmowaliśmy różnorodne działania pogłębiające wiedzę i umiejętności dotyczące ziół i zielarstwa. Popularyzacja wiedzy zielarskiej miała na celu podanie podstawowych możliwości korzystania z ziół w różnych dziedzinach życia. Podczas zajęć w całej szkole rozchodziła się przyjemna woń aromatycznych ziół: mięty, bazylii, tymianku, oregano itp. Poznawaliśmy ich właściwości – jak wyglądają, jakie mają cechy charakterystyczne, jak pachną i smakują. Tworzyliśmy mieszanki ziół jako przypraw do różnych potraw. Odgadywaliśmy po zapachu i smaku nazwy ziół. Przy pomocy internetu wyszukiwaliśmy informacji na temat właściwości leczniczych ziół. Zdobyte wiadomości umieściliśmy na kartach pracy. Wcześniej wybraliśmy się na wycieczkę na majową łąkę nad Inę. Najpierw obejrzeliśmy karty demonstracyjne z najczęściej spotykanymi ziołami i przyprawami. Później rozeszliśmy się po łące w poszukiwaniu roślin. Każdy uczeń otrzymał kartę pracy z okienkiem, dzięki której mógł sam odnaleźć zioła. Wyszukane zioła zostały zaklasyfikowane i sfotografowane. Nie obyło się bez dyskusji i konsultacji. W plenerze czytaliśmy też wiersze na temat leczniczych właściściwości ziół. Ze sporządzonych prac urządziliśmy kolorową wystawę. Od dziś wiemy, że zioła są zdrowe i na stałe znajdą się w naszym jadłospisie! 

https://www.facebook.com/100057219349599/videos/pcb.503233894927251/415135880468130