Szkoła Podstawowa Specjalna im. Juliana Tuwima w Stargardzie

Ratujemy i uczymy ratować

W dniach 27- 31 maja odbyła się akcja „RATUJEMY i UCZYMY RATOWAĆ”. W akcji uczestniczyli uczniowie klasy 1-2, 3 i ZA. Zajęcia prowadziły nauczycielki: p. Zofia Kuś i p. Marta Fiszer, które mają certyfikat ukończenia kursu „Ratujemy i uczymy ratować” zorganizowanego przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy oraz pielęgniarka szkolna p. Czesława Sikorska. W zajęciach wykorzystano tablicę multimedialną oraz materiały dydaktyczne i filmy instruktażowe przygotowane przez Fundację WOŚP.

Dzieci uczyły się w jaki sposób sprawdza się przytomność osoby poszkodowanej, w jaki sposób bezpiecznie sprawdzić oddech i tętno oraz ćwiczyły jak prowadzić oddechy ratownicze i uciski klatki piersiowej. Podczas kolorowania prac tematycznych utrwalały numery oraz starały się zapamiętać czym jest łańcuch przeżycia. Pani pielęgniarka pokazywała jak prawidłowo ułożyć osobę poszkodowaną w pozycji bocznej ustalonej.

Dzieci z wielkim zaangażowaniem brały udział w akcji. Na zakończenie p. Czesława wręczyła każdemu dziecku podręcznik do nauki udzielania pierwszej pomocy.

Pamiętajmy, że poznanie zasad pierwszej pomocy to nie wszystko. Na podjęcie działań ratujących życie ma wpływ postawa świadków i pewność co do swoich umiejętności. Kształtując właściwe nawyki pierwsza pomoc staje się czymś naturalnym.

[mgr Marta Fiszer]

Fotogaleria