Szkoła Podstawowa Specjalna im. Juliana Tuwima w Stargardzie

Konkurs o prawach i obowiązkach

Niech się wreszcie każdy dowie  i rozpowie w świecie całym,
Że dziecko to także człowiek, tyle, że jeszcze mały.
Dlatego ludzie uczeni, którym za to należą się brawa,
Chcąc wielu dzieci los odmienić, stworzyli dla Was mądre prawa.
Więc je na co dzień i od święta spróbujcie dobrze zapamiętać:
Nikt mnie siłą nie ma prawa zmuszać do niczego,
A szczególnie do zrobienia czegoś niedobrego. (art. 33, 34, 36)
Mogę uczyć się wszystkiego, co mnie zaciekawi
I mam prawo sam wybierać, z kim się będę bawić. (art. 13, 15, 16, 17)
Nikt nie może mnie poniżać, krzywdzić, bić, wyzywać,
I każdego mogę zawsze na ratunek wzywać. (art. 19, 28, 34, 36, 37)
Jeśli mama albo tata już nie mieszka z nami,
Nikt nie może mi zabronić spotkać ich czasami. (art. 9, 10)
Nikt nie może moich listów czytać bez pytania,
Mam też prawo do tajemnic i własnego zdania. (art. 5)
Mogę żądać, żeby każdy uznał moje prawa,
A gdy różnię się od innych, to jest moja sprawa. (art. 2, 3, 4, 22, 23, 30)
Tak się tu w wiersze poukładały prawa dla dzieci na całym świecie,
Byście w potrzebie z nich korzystały najlepiej, jak umiecie.
[Marcin Brykczyński „O prawach dziecka”]

Tekst tego wiersza przyświecał organizatorom konkursu o prawach i obowiązkach dzieci, który odbył się 1 kwietnia. Uczniowie klas: 6, 7, 8 i IIIa wysłuchali pogadanki połączonej z prezentacją multimedialną, a następnie w grupach zmagali się z pytaniami testu, rozwiązywali krzyżówkę i dobierali odpowiednie teksty do artykułów Konwencji Praw Dziecka. Po zakończeniu konkursu została wykonana gazetka na korytarzu szkolnym.

Konkurs przygotowały panie Celina Grochala i Agnieszka Dróżdż, a panie Joanna Łach-Macuk i Anna Bodera oceniały efekty zmagań uczniów. Najwięcej punktów uzyskały zespoły uczniów: Marta Grzejek, Milena Grzeszczuk, Kornelia Hendel, Miłosz Hendel, Eryk Jagodziński, Marta Kazidróg, Kacper Konieczny, Klaudiusz Kruczyński, Izabela Kuryluk, Mateusz Sławiński i Daria Szwiec. Tuż za nimi, przegrywając tylko jednym punktem, był zespół Mariusza Demskiego, Marty Hendel i Szymona Warakomskiego. Na wyróżnienie zasłużył zespół chłopców: Łukasz Hendel, Jakub Pasierbiewicz, Oskar Rakowiecki i Samson Surmaj.

Wszystkim gratulujemy!

[mgr Agnieszka Dróżdż]

Fotogaleria