Szkoła Podstawowa Specjalna im. Juliana Tuwima w Stargardzie

Goście ze Stralsundu

W dniach 3-5 grudnia 2018 roku gościliśmy w naszej szkole sześciu uczniów i troje opiekunów z zaprzyjaźnionej szkoły w niemieckim Stralsundzie. Spotkanie zatytułowano „Sztuka łamie bariery”.

Goście przybyli punktualnie o 11:00. Po przywitaniu i pysznym poczęstunku udaliśmy się na zajęcia warsztatowe. Obejrzeliśmy krótkie filmiki i prezentację multimedialną, poznaliśmy dwa prześliczne króliczki Tolę i Tosię, a także wykonaliśmy papierowe torebki na drobiazgi. Po wspólnym obiedzie braliśmy udział w zajęciach w „Szyciowym Zakątku”. Dzieci miały wiele radości podczas samodzielnego szycia woreczków z motywem królika. Niektórzy uczestnicy po raz pierwszy w życiu siedzieli przy maszynie do szycia!
W pensjonacie „Siedlisko nad Miedwiem” w Skalinie, gdzie nocowali nasi Goście, mieliśmy jeszcze możliwość upieczenia pierniczków. Wspólnym zajęciom kulinarnym towarzyszyły konwersacje w języku niemieckim, nauczyciele mogli też wymienić się doświadczeniami zawodowymi.

Następnego dnia rano gościliśmy w Polskim Stowarzyszeniu na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Stargardzie. Braliśmy tam udział w warsztatach rozwijających umiejętności manualne (praca w glinie), a także obejrzeliśmy inne pracownie terapii zajęciowej: pracownię rękodzieła artystycznego, komputerową i małej poligrafii, prac w drewnie i wiklinie, ceramiczną. Po wspólnej pracy zjedliśmy słodki poczęstunek.
Popołudnie spędziliśmy w kręgielni, gdzie mogliśmy nie tylko oddać się wspólnej zabawie, ale także mieliśmy możliwość bliższego poznania się. Po dwugodzinnym bowlingowym szaleństwie, w doskonałych humorach zjedliśmy kolację.

Ostatniego dnia pobytu uczestniczyliśmy w zajęciach w Stargardzkiej Szkole Muzycznej. Mieliśmy możliwość wspólnej zabawy przy muzyce: były piosenki polskie i niemieckie, taniec, wspólne granie na instrumentach. Finałowym elementem naszych zajęć było wysłuchanie koncertu w wykonaniu uczniów Szkoły Muzycznej.
Po wspólnym obiedzie i pożegnaniu z polskimi uczestnikami wymiany nasi Goście pojechali do domu, do Stralsundu. Z niecierpliwością oczekujemy zaplanowanego na maj kolejnego spotkania, tym razem w Niemczech, w Stralsundzie w „Astrid Lindgren Schule” - szkole naszych niemieckich partnerów.

Spotkanie mogło się odbyć dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu przez Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pomerania ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM) oraz Powiatu Stargardzkiego.

[mgr Lucyna Grzywacz]

Fotogaleria