Szkoła Podstawowa Specjalna im. Juliana Tuwima w Stargardzie

"Galimatias" z Cukrową Głową

Rok szkolny 2018/2019 postawił nas przed nie lada zadaniem! Miałyśmy poprowadzić szkolne koło teatralne. Zadanie było tym trudniejsze, iż dotychczas opiekunem koła była nasza koleżanka Danusia, która miała zawsze mnóstwo niesamowitych pomysłów i sama była „człowiekiem orkiestrą”.  Postanowiłyśmy, że spróbujemy: jest nas dwie, a „co dwie głowy to nie jedna …”.

I nastał ten moment, kiedy trzeba było pokazać co też potrafimy… Z duszą na ramieniu przystąpiłyśmy do przygotowania naszych milusińskich do XXV Powiatowego Przeglądu Amatorskich Zespołów Teatralnych "O nagrodę Cukrowej głowy”.

Dobór aktorów przyszedł sam i tak oto najmłodsi uczniowie naszej szkoły stali się zespołem teatralnym, do nich dołączyły trzy dziewczynki ze starszych klas: Kornelka, Justynka i Ala oraz Błażej. Na co dzień z klasą 1-2 pracuje pani Kasia Bakowicz, a zatem i Ona została „wciągnięta” do współpracy, bo któż lepiej zaopiekuje się tak żywiołową grupą jak nie wychowawca, a ponadto „co trzy głowy, to nie dwie…”.  Nazwa grupy też „rozbłysła” tak nagle w głowie pani Izy: „Galimatias”, co dla nas znaczy: „tacy różni, a jakże kochani.”

Postanowiliśmy, że „Rzepka” będzie właśnie tym przedstawieniem, które pokaże w całej krasie naszych młodych aktorów. Zatem skoro „Rzepka” to nie mogłyśmy nie zaprosić do współpracy naszego „szkolnego wieszcza” panią Ewę Kozak. Ona bowiem jest głównym reżyserem tego przedstawienia, a poza tym … „co cztery głowy to nie trzy …”, a stawką przecież była CUKROWA GŁOWA.

I przyszedł ten dzień: 22 marca 2019 roku zespół teatralny „Galimatias” wystąpił na deskach małej sceny Stargardzkiego Centrum Kultury.  Mali aktorzy byli niesamowici. Występ był dla nich czystą zabawą, a wraz z nimi bawiła się cała publiczność. Podbili serca wszystkich, zwłaszcza jury, a nas rozpierała duma.  I udało się - zajęliśmy wyróżnienie i „Cukrową Głowę” oraz udział w Wojewódzkim Przeglądzie Teatralnym, który odbędzie się w Świdwinie.

Razem z nami zostały wyróżnione dwie grupy teatralne: ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Stargardzie i Szkoły Podstawowej z Pęzina. Wyróżnienie indywidualne zdobył Filip za rolę Wnuczka.

Chcemy bardzo podziękować naszym „szczególnym” Mamom za ich wsparcie, pomoc przy strojach, obecność i szczery doping. Pani Ado, pani Grażynko, pani Karolino, pani Aniu, pani Natalio - dziękujemy!

Obsada aktorska przedstawienia:
Rzepka - Michał Baran, Dziadek - Błażej Wieliczko, Babcia - Żanetka Orłowicz, Wnuczek - Filip Zwoliński, Mruczek - Dominik Wasik, Kicia - Maja Paluszkiewicz, Kurka - Kornelia Hendel, Gąska - Paweł Zegag, Bocian - Ala Cholewińska, Żabka - Patrycja Krawczyk, Kawka - Justyna Tryba.

[Beata Wojtysiak i Izabela Szulc-Balcerzak - opiekunki szkolnego koła teatralnego „Galimatias”]

Foto - Tadeusz Surma

Zapraszamy do obejrzenia fragmentu przedstawienia na stronie internetowej Głosu Szczecińskiego: https://gs24.pl