Szkoła Podstawowa Specjalna im. Juliana Tuwima w Stargardzie

Dzień liczby "PI"

W kalendarzu dni niezwykłych od 1988 roku obchodzony jest „Dzień Liczby PI – π”. Jest to 14 marca. Dlaczego? Bo dzień ten zapisuje się w systemie dat jako 3.14, czyli przybliżoną wartość znanej wszystkim liczby π. A przy okazji jest to rocznica urodzin Alberta Einsteina.

O poranku, w progu szkoły, nauczycieli czekała trudna zagadka: ile wynosi liczba π? Większość znała prawidłową odpowiedź, ale należało jeszcze rozwiązać rebus, słowo zawierające ową grecką literę. Prawidłowa odpowiedź była nagradzana cukierkiem.

Podczas lekcji matematyki uczniowie również rozwiązywali rebusy oraz odszukiwali słowa z literą π. Wszyscy z dużym zaangażowaniem wyszukiwali w rozwinięciu dziesiętnym tej liczby swojej daty urodzenia. Starsi uczniowie mierzyli się z "pi-dobieranką". Najlepsi dostali πątki, a wszyscy w kaπtalnych nastrojach rozpoczęliśmy kolejny dzień …

[mgr Anna Wiśniewska]

Fotogaleria