Szkoła Podstawowa Specjalna im. Juliana Tuwima w Stargardzie

100 lat Niepodległej - pieśni patriotyczne

„Dzisiaj już my jednością silni, tworzymy Polskę - przodków mit, że wy w tej pracy nie dość pilni, zostanie wam potomnych wstyd!” (Marsz Pierwszej Brygady).

Wśród różnorodnych form uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, 5 listopada 2018 r. śpiewaliśmy pieśni patriotyczne. Nie byliśmy sami, gdyż przybyły do nas żołnierki z 12. Brygady Zmechanizowanej -  pięć Pań ze stargardzkiej jednostki wojskowej.

Najpierw uczniowie przedstawili krótką słowno-muzyczną inscenizację historyczną, która przypomniała nam czasy z 1918 roku. Następnie pani dyrektor przekazała nagrody laureatom konkursu „Listy do Ojczyzny”. Pierwsze miejsca w różnych kategoriach wiekowych zdobyli: Oskar Tryba, Klaudia Wysocka, Mateusz Sławiński, Oskar Rakowiecki i Iza Kuryluk. Zwycięzcom gratulujemy!

Po części oficjalnej rozpoczęło się wspólne śpiewanie. Teksty najpiękniejszych piosenek z różnych okresów naszej historii były wyświetlane na ekranie. Znalazły się wśród nich: „Marsz Pierwszej Brygady”, „Piechota” i „Wojenko, wojenko”. Nie zabrakło też utworu „Rozkwitały pąki białych róż” czy „O mój rozmarynie”.

Jesteśmy przekonani, że wydarzenie to zainspirowało wszystkich do radosnego obchodzenia tego wyjątkowego czasu. Spotkanie było nie tylko integrujące naszą szkolną społeczność, ale też budujące oraz umacniające poczucie więzi narodowej i patriotyzmu.

[organizatorzy: M. Knop, A. Dróżdż, Ł. Jasiewicz-Błaszczuk, M. Winterfeld, M. Kamińska]

Fotogaleria