Szkoła Podstawowa Specjalna im. Juliana Tuwima w Stargardzie

100 lat Niepodległej - Pan Tomasz

"Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach to porażka" [Józef Piłsudski]

W ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę gościliśmy w naszej szkole Pana Tomasza Sawickiego, emerytowanego żołnierza, prezesa fundacji "Paczka dla Bohatera", a przede wszystkim entuzjastę historii wojskowości, kolekcjonera broni, miłośnika tradycji i założyciela wojskowej grupy rekonstrukcyjnej w Szczecinie. Przedstawił on naszym uczniom: broń, mundury i wyposażenie żołnierzy z czasów I i II wojny światowej. Opowiedział historię dawnych militariów, a w szczególności ubioru, oporządzenia, znaków wojskowych i gatunków broni. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem słuchali gościa. Ubrani w prawdziwe mundury, z bronią w ręku, na chwilę mogli poczuć się jak prawdziwi żołnierze.

W podziękowaniu za wspaniałą lekcję historii uczestnicy konkursu "Listy do Ojczyzny" przekazali swoje prace gościowi. Ten obiecał dostarczyć je kombatantom, których wspiera jego fundacja. Pan Tomasz przekazał też nagrody dla zwycięzców konkursu, za które bardzo dziękujemy.

[organizatorzy: Łucja Jasiewicz-Błaszczuk, Marlena Knop, Agnieszka Dróżdż]

Fotogaleria