Szkoła Podstawowa Specjalna im. Juliana Tuwima w Stargardzie

100 lat Niepodległej - Dzień Sztandaru

6 listopada 2018 r. w ramach obchodów setnej rocznicy uzyskania przez Polskę Niepodległości, odbył się uroczysty apel pod tytułem „DZIEŃ POCZTU SZTANDAROWEGO”. W uroczystości wzięły udział poczty sztandarowe reprezentujące stargardzkie szkoły i organizacje: Szkoła Podstawowa nr 5 im. Jana Pawła II, I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza, Liceum Katolickie im. kard. Augusta Hlonda, Komenda Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, Niezależne Związki Zawodowe Solidarność 80 oraz Szkoła Podstawowa Specjalna im. Juliana Tuwima. Na spotkanie przybyła też Pani Iwona Wiśniewska, starosta stargardzki.

Członkowie pocztów omówili symbolikę i znaczenie swoich sztandarów. Nasza szkoła otrzymała sztandar w 40. rocznicę istnienia, 8 listopada 2002 r. Sztandar zaprojektowała pani Sława Momot - nauczycielka techniki. Ofiarodawcami byli: Rada Pedagogiczna, Rada Rodziców oraz Przyjaciele Szkoły. Przedstawiciele ofiarodawców (p. Wiesława Rudzka, p. Danuta Orlińska i uczennica Izabela Krakowiak) przekazali sztandar ówczesnej Pani Dyrektor Janinie Maćkowiak. Pierwszy Poczet Sztandarowy naszej szkoły tworzyli: Marcin Sadowski (chorąży) oraz Karolina Pelc i Karolina Orlińska (przyboczne).

Sztandar Szkoły Podstawowej Specjalnej im. Juliana Tuwima na zielonym tle (kolorze nadziei) przedstawia dwie wyciągnięte ku sobie dłonie. Dłoń dziecka i dłoń dorosłej osoby symbolizują pomoc, zrozumienie, wsparcie i miłość do drugiego człowieka. Symbol ten, wraz z wieńcem laurowym, jest przesłaniem mówiącym o charakterze naszej szkoły.

Na drzewcu sztandaru znajdują się tabliczki z nazwiskami i nazwami szczególnie zasłużonych dla szkoły. Pierwszą tabliczkę symbolicznie przybiła Pani Wiesława Śmigierska w imieniu swoim i swojego męża - p. Wacława Śmigierskiego, pierwszego dyrektora i założyciela szkoły w 1962 roku.

[Stanisław Łapyr, Anna Bodera i Joanna Łach-Macuk]

Fotogaleria

Relacja na stronie Powiatu Stargardzkiego TUTAJ